MEDIACIJA
MAŽA KAINA, AUKŠTAS SĖKMĖS PROCENTAS
Kas yra mediacija?
Trumpai tariant – plačiai pasaulyje taikoma alternatyva teismui. Mediacijos esmė yra padėti šalims pačioms rasti sprendimą tarpininkaujant nešališkam trečiajam asmeniui (mediatoriui). Pagrindinis mediacijos pranašumas lyginant su teismu yra tai, kad pasibaigus mediacijai dažniausiai išsaugomi normalūs santykiai tarp šalių, kadangi ginčą su tarpininko pagalba išsprendžia pačios šalys, o ne tarpininkas.
KOKIE MEDIACIJOS PRIVALUMAI?
1. Tarp šalių išsaugomi normalūs santykiai.
Pagrindinis mediacijos pranašumas lyginant su teismu yra tai, kad pasibaigus mediacijai dažniausiai išsaugomi normalūs santykiai tarp šalių, kadangi ginčą su tarpininko pagalba išsprendžia pačios šalys, o ne tarpininkas. Sėkmingoje mediacijoje, kitaip nei teisme, nėra aiškaus laimėtojo ar pralaimėtojo, todėl labiau tikėtina, kad šalys po jos išsaugos normalius santykius.
2. Pigiau, negu ginčas teisme.
Mediacija, priklausomai nuo ginčo sudėtingumo, gali trukti nuo keturių valandų iki poros mėnesių, tuo tarpu ginčas teisme gali užtrukti nuo pusės metų iki dviejų ar net penkerių metų. Mediacijoje šalys dažniausiai bendrauja gyvai, todėl sutaupoma daug pinigų procesinių dokumentų rašymui. Neišvengiamai, tiek laikas, tiek proceso sudėtingumas teisme susiveda į pinigus, todėl mediacija gali būti ženkliai mažesnių išlaidų reikalaujanti alternatyva.
3. Konfidencialumas.
Iš filmų girdėta frazė “viskas, ką pasakysite, bus panaudota prieš jus teisme” mediacijoje negalioja. Viskas, apie ką diskutuosite mediacijoje, liks už uždarų durų ir viešumos nepasieks. Tuo tarpu teismo procesas yra viešas, išskyrus išimtinius atvejus, todėl visos bylos, kuriose dalyvaujate teisme, bus prieinamos viešai.
KOKIE MEDIACIJOS TRŪKUMAI?
1. Abi šalys privalo norėti bent pabandyti mediaciją.
Šalis, kuri kategoriškai nenori dalyvauti mediacijoje, gali nenorėti bendradarbiauti ar eiti prie bet kokio kompromiso, todėl labai svarbu, kad abi šalys norėtų bent pabandyti mediaciją.
2. Netinka ten, kur reikalingas sudėtingas įstatymo aiškinimas.
Kartais įstatymai būna suformuluota taip, kad juos galima aiškinti tiek vienos, tiek kitos šalies naudai. Tokiu atveju šalių klausimą galėtų spręsti tik teismas, kuris turi teisinę galią išaiškinti, kurios šalies įstatymo aiškinimas yra teisingas.
3. Mediacija gali nepasiteisinti ir ginčas vis tiek pereiti į teismą.
Kartais taip tiesiog nutinka. Vis dėlto, ar nesėkminga mediacija tokiu atveju būtų pinigų ir laiko švaistymas? Mažai tikėtina, kadangi net jeigu mediacija nepavyksta, šalys viena kitos bent būna išklausiusios ir bent iš dalies viena kitą supratusios. Net jeigu ginčas pereina į teismą, tikėtina, jog ginčas dėl prieš tai vykusios mediacijos bus žymiai paprastesnis ir truks žymiai trumpiau.
MEDIJUOJU
šeimos ginčus
Dažniausiai pasitaikantys šeimos ginčai yra dėl:
- išlaikymo dydžio vaikui
- vaiko gyvenamosios vietos nustatymo
- sutuoktinių turto padalinimo
- kitų santuokos nutraukimo sąlygų
KOMERCINIUS GINČUS
Dažniausiai pasitaikantys komerciniai ginčai yra dėl:
- atliktų statybos darbų tarp rangovo ir užsakovo
- įmonės akcininkų nesutarimų
- įsigyto nekokybiško daikto tarp pirkėjo ir pardavėjo
- kitų sudėtingų ginčų tarp įmonių